Niedziela Palmowa czyli Niedziela Męki Pańskiej rozpoczyna w Kościele katolickim najważniejszy i najbardziej uroczysty okres w roku liturgicznym - Wielki Tydzień. W Polsce Niedziela Palmowa nosiła również nazwę Wierzbnej lub Kwietnej ponieważ przypada najczęściej w okresie kwitnienia pierwszych kwiatów. W kalendarzu chrześcijańskim jest to święto ruchome, które przypada 7 dni przed Wielkanocą i może wypaść pomiędzy 15 marca a 18 kwietnia.

Zwyczaje i znaczenie Niedzieli Palmowej

Niedziela Palmowa jest świętem chrześcijańskim upamiętniającym triumfalny wjazd Jezusa wraz z uczniami do Jerozolimy na Święto Paschy. W tym dniu rozpoczyna się okres przygotowania duchowego do świąt. Msze św. rozpoczynają się od obrzędu poświęcenia palm, symbolu odradzającego się życiaprocesji do kościoła, a następnie czytany jest ewangeliczny opis Męki Pańskiej. W Polsce zwyczaj święcenia palm pojawił się w średniowieczu, a początki święta sięgają IV wieku. Zgodnie z wolą papieża Jana Pawła II od 1986 roku w Niedzielę Palmową obchodzony jest też Światowy Dzień Młodzieży.

Tradycyjna palma wielkanocna

Polskie palmy święcone w Kwietną Niedzielę są smukłe i wysokie. Muszą się w nich znaleźć określone rośliny i ozdoby, które niosą ze sobą głębsze znaczenie. Jednym z takich elementów są bazie rosnące na gałązkach wierzbowych. Wierzba bowiem uznawana jest za roślinę miłującą życie, a bazie są oznaką zbliżającej się wiosny (i nowego życia). W tradycyjnej palmie nie może też zabraknąć zielonych gałązek pochodzących od roślin wiecznie zielonych, czyli bukszpanu, gałązek borówki czy cisu. Zieleń bowiem to nadzieja i życie. Dodatkiem do tych gałązek są kolorowe kwiaty wykonywane z papieru lub bibuły oraz różnokolorowe wstążki. W tym roku zapowiada się zupełnie inna Niedziela Palmowa. Warto jednak dochować tradycji…

Wasza biblioteka