Światowy dzień sportu odbywał się zawsze 6 kwietnia.

Kto i kiedy ustanowił to święto?

Światowy Dzień Sportu to dość nowe święto. Ustanowiło je Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w sierpniu 2013 roku. Podjęto wówczas decyzję, że Światowy Dzień Sportu obchodzony będzie zawsze 6 kwietnia.

6 kwietnia nie jest datą przypadkową. Właśnie 6 kwietnia 1896 roku w Atenach rozpoczęły się pierwsze w epoce nowożytnej letnie igrzyska olimpijskie.

Dzień sportu  – cele

ONZ ustanowiło Światowy Dzień Sportu, ponieważ zauważono, że sport ma znaczący wpływ na kreowanie i przestrzeganie praw człowieka. Sport ma również znaczący wpływ na rozwój społeczeństwa oraz gospodarki.

Światowy Dzień Sportu to również świetna okazja do promocji aktywności fizycznej. Nie ma chyba na świecie osoby, która nie słyszałaby, że sport to zdrowie. Podczas aktywności fizycznej nasz organizm wydziela endorfiny, czyli hormony szczęścia. Dodatkowo ruch bardzo dobrze wpływa na krążenie i ogólny stan zdrowia.

Z tej okazji w wielu miastach w Polsce oraz na całym świecie odbywało się wiele wydarzeń, których celem było promowanie sportu i aktywności fizycznej. W naszej szkole również odbywały się imprezy sportowe. Zadbajmy teraz o naszą kondycję – czy macie pomysły jak to zrobić w warunkach domowych?

Gimnastyka

Nóżka lewa, nóżka prawa 
Sport dla zdrowia ważna sprawa 
Obie nóżki do kółeczka 
Umiem skakać jak piłeczka 
Ręce w górę, w przód i w bok 
Teraz zrobimy przysiad i skok…
Wszyscy wznosimy ręce do góry 
Tak jak po niebie wędrują chmury…