20180410 120750 800x600Podczas uroczystego pasowania na czytelnika, które odbyło się 10 kwietnia 2018 r. uczniowie klas pierwszych stali się pełnoprawnymi czytelnikami biblioteki szkolnej. Dzieci najpierw obejrzały przedstawienie pt. „Kłótnia wróżek” przygotowane pod kierunkiem pani Haliny Spieczyńskiej z udziałem Koła Teatralnego.

Wszyscy z zainteresowaniem obejrzeli przedstawienie a następnie rozwiązywali bajkowe zadania: dobierali cienie do bohaterów bajek, dobierali ilustracje do odpowiednich tytułów bajek, odnajdywali drogę w labiryncie, układali rozsypanki wyrazowe oraz odgadywali zagadki. Na koniec uczniowie klas I złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani na czytelnika. Pani wicedyrektor Iwona Urbanowicz wręczyła dyplomy wychowawcom klas. Każde dziecko otrzymało zakładkę do książki. Dzień później pierwszaki wzięły udział w zajęciach czytelniczych w bibliotece. Uczniowie wypowiadali się na temat korzyści płynących z czytania książek i ich poszanowania, oglądali książki wykonane z różnych materiałów, poznali układ lektur na półkach i regulamin biblioteki. Każdy podpisał swoją kartę czytelnika i wypożyczył pierwszą książkę.

Uroczystość „Pasowania na czytelnika” przygotowała pani Ewa Ołdakowska, dekoracje wykonała pani Katarzyna Aftyka.

Uczniowie klasy I a wzięli udział w szkolnym konkursie „Wielkanocna palma”. Nagrody i wyróżnienia otrzymali: Julia Szałapska, Liliana Gabryszewska, Zofia Woźniak, Aleksandra Kirzeniewska, Marcel Cyrklewicz i Jakub Gudański

To nazwa Wojewódzkiego Programu Profilaktyki Używania Substancji Psychoaktywnych w tym nowych narkotyków, adresowanego do uczniów Gimnazjum i klas VII Szkoły Podstawowej.
   Powstał on w następstwie niepokojącej sytuacji epidemiologicznej zgłaszanej przez Wojewódzką Stację Sanitarno - Epidemiologiczną w Szczecinie, dotyczącej zatruć nowymi narkotykami, zwłaszcza u młodych osób. Jego adresatami są uczniowie uczęszczający do Gimnazjum oraz klas VII Szkoły Podstawowej w województwie zachodniopomorskim.
    Program edukacyjny "Porozmawiajmy o zdrowiu i nowych zagrożeniach" nie jest "programem o substancjach psychoaktywnych", lecz programem, który ma zapobiegać ich używaniu. Tym samym jego ideą jest wskazanie uczniom drogi rozwoju bez nałogów i ryzyka utraty zdrowia lub życia. Jego celem jest nie tylko zapobieganie używania substancji psychoaktywnych, lecz także przeciwdziałanie innym zachowaniom problemowym, które mogą występować u młodych osób. W ten sposób treści programowe wpisują się w integralne podejście do profilaktyki.
   Program edukacyjny realizowany jest przez nauczycieli - wychowawców klas VII Szkoły Podstawowej nr. 4, im. Zdobywców Wału Pomorskiego w Wałczu, w ścisłej współpracy z pracownikami pionu oświaty i promocji zdrowia Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Komendą Wojewódzką i Komendami Powiatowymi Policji w województwie zachodniopomorskim. Dodatkowo w ramach programu prowadzone są spotkania edukacyjne z rodzicami (opiekunami) dzieci. Nad całością projektu czuwają Panie: Katarzyna Kania, Iwona Buciak.

mgr Katarzyna Kania

29745523 1637151033065822 1101579847 nZ okazji obchodów 715 - lecia nadania praw miejskich naszemu miastu, Urząd Miasta Wałcz, przygotował Tubę Czasu, która będzie zawierać informacje dla przyszłych pokoleń – jak wyglądało nasze miasto w 2018 r. W związku z powyższym, uczniowie Szkoły Podstawowej nr. 4, im. Zdobywców Wału Pomorskiego, klasy IV e, wraz z innymi klasami, przygotowali listy do Kolegi lub Koleżanki z przyszłości. Dzieci pracowały bardzo wytrwale. Wciąż zmieniając i dodając coraz to nowsze wątki z otaczającego ich Wałcza. Pamiętali o każdym elemencie, jaki powinna zawierać owa forma użytkowa, wyodrębnili (datę, zwrot grzecznościowy, wstęp, rozwinięcie i zakończenie), na koniec podpisali się, a Ci którzy zapomnieli o pewnym ważnym wątku, dodali go w Ps., licząc na to, ze kiedyś otrzymają odpowiedź od Przyjaciół z przyszłości.

Najczęściej pojawiały się w listach jeziora: Raduńskie i Zamkowe, a także otaczające je parki, możliwość uprawiania wodnych sportów, a także rekreacji. Aleja Gwiazd Sportu, prowadząca aż do odnowionego Mostu Kłosowskiego, Ośrodek Przygotowań Olimpijskich, z basenami i sauną, neogotyckie Kościoły oraz Cerkiew. Uczniowie wymieniali atrakcje, jakie miasto zapewnia jego mieszkańcom, w tym: Festiwal Dwóch Jezior, Wałecki Bieg Filmowy czy Kino na trawie. Nie pomineli także budowy obwodnicy. Każdy z listów został urozmaicony o własnoręczną ilustrację, przedstawiającą Wałcz. Niektórzy załączyli pendrive ze zdjęciami, inni dodali krótkie informatory. Uczniowie bardzo zaangażowali się w projekt. W listach zapisali wzmianki o sobie, mając nadzieję, ze kiedyś otrzymają odpowiedź zwrotną, a ich listy ponownie ujrzą światło dzienne.

mgr Katarzyna Kania

29547411 1637151069732485 1877759487 nUczniowie klasy IV e, Szkoły Podstawowej nr 4, im. Zdobywców Wału Pomorskiego w Wałczu, po raz kolejny przygotowali kartki świąteczne, dla uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Dobrej, woj. zachodniopomorskie.

Dzieci tym razem wcieliły się w role autorów wiersza. Tworzyły Wielkanocne wierszyki, pamiętały o ich poprawnej konstrukcji oraz rymach. Nadawały im własne tytuły.

Własnoręcznie ozdobiły kartki, używając techniki dowolnej, począwszy od kredek i pasteli, po plastelinę, wstążki i brokat. Miały przy tym dużo radości. Wszystkie kartki, zostały włożone do poprawnie zaadresowanej koperty 26 marca. Już zdążyły dotrzeć na czas, do tych, którzy najbardziej ich oczekiwali.

Jak widać na załączonych fotografiach, uczenie się poprzez zabawę jest tym, co nasi uczniowie lubią najbardziej!